Tauryna - do czego może się przydać?

Tauryna dla zdrowia i lepszej koncentracji / skupienia

Tauryna jest ciekawym związkiem zaliczanym do aminokwasów względnie egzogennych (względnie niezbędnych). Co to oznacza? Po prostu tyle, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie ją wytwarzać, ale… Jego możliwości są ograniczone. Dokładniej, potrzebujemy jej zwiększonych ilości w określonych okolicznościach. Początkowo nie jesteśmy w stanie jej wytwarzać (u dzieci wykazuje charakter egzogenny), co zmienia się wraz z wiekiem. Mimo wszystko u dorosłych – statystycznie – odnotowuje się zbyt małe ilości owego aminokwasu w ustroju. Po co w ogóle dostarczać większych ilości tauryny?

Jest obecna np. w białych ciałkach krwi oraz w centralnym układzie nerwowym (CUN). Dodatkowo, wchodzi w skład niektórych peptydów oraz błon komórkowych mięśnia sercowego. Co istotne, suplementacja nią wpływa na stabilizację oraz wzmacnianie owych błon. Dotyczy to nie tylko serca, ale również mózgu. Optymalne jej ilości przynoszą szereg korzyści zdrowotnych, do których zaliczamy między innymi poprawę rozpuszczalności kwasów żółciowych, co de facto wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Dokładniej chodzi o sprzęganie kwasów żółciowych zanim opuszczą narząd. To z kolei usprawnia metabolizm tłuszczów. Wiele źródeł mówi też o jej właściwościach ochronnych względem wątroby, a mianowicie zwiększenie apoptozy komórek (HSC), które w nadmiarze mogą doprowadzać do zwiększenia ryzyka włóknienia.

dobrze zbudowany mężczyzna na siłowni trenujący mięśnie nóg na suwnicy

Tauryna bardzo często występuje w suplementach czy napojach w towarzystwie kofeiny. Oddziałują na układ nerwowy. W przypadku tauryny chodzi też o wpływ na ośrodki gabaergiczne. Może wpływać na poprawę komfortu psychicznego, jednocześnie oddalając nieco zmęczenie i zwiększać poziom energii. Dodatkową zaletą jest lepsza koncentracja. Właściwości te okazują się niezwykle korzystne również w przypadku regularnie odbywającego się wysiłku fizycznego. Jak to? Poza wymienionymi, chodzi o nadmierne ilości agresywnych, wolnych rodników wytwarzanych jako efekt uboczny intensywnych procesów energetycznych. Im cięższe treningi, tym bardziej intensywne przemiany energetyczne – logiczne. Tauryna sprawdza się jako antyoksydant o funkcjach wymiatających rodniki.

Związana jest też z pobudzaniem ośrodka serotoninoergicznego, co de facto może odpowiadać za ów komfort psychiczny w przypadku suplementacji aminokwasem. W sposób pośredni sprzyja namnażaniu komórek immunologicznych.

Tauryna sprzyja pracy nad sylwetką

W zasadzie aspekty prozdrowotne same w sobie już mogą stwarzać korzystne warunki do pracy nad sylwetką. Czy to jeśli chodzi o kwestię budowania masy mięśniowej czy redukowanie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej. Zacznijmy od tego, że jej obecność na właściwym poziomie może stymulować pracę śródbłonka, co w efekcie doprowadza do zwiększenia produkcji tlenku azotu (NO). Dzięki temu znacznie więcej krwi, tlenu oraz składników odżywczych trafi do mięśni. Na dłuższą metę sprzyja to rzecz jasna zwiększeniu objętości mięśni oraz podniesieniu parametrów fizycznych, takich jak siła. Zgodnie z opinią badaczy, bardzo często niski poziom tlenku azotu jest zestawiany właśnie ze zbyt małą dostępnością aminokwasu tauryny.

Suplementacja tauryną może też pośrednio wpływać na narząd trzustki i wytwórstwo insuliny. Aminokwasowi przypisuje się też zbawienny dla zdrowia oraz możliwości spalenia zmagazynowanej tkanki tłuszczowej efekt zmniejszający insulinooporność (IO). Komórki są niewrażliwe na hormon (insulina), który w zasadzie pełni rolę zarówno czynnika anabolicznego, jak i tucznego (promotor tkanki tłuszczowej). Efekt? Przy IO ćwiczysz coraz więcej, jesz coraz mniej, a rezultatów nie widać.

mężczyzna z zamkniętymi oczami trzymający się za głowę

Warto wspomnieć, że liczne obserwacje potwierdzały, iż dłuższe stosowanie diet wysokowęglowodanowych (np. podczas budowania masy mięśniowej), które rzecz jasna stymulowało dość często produkcję insuliny, mogło mieć związek z ograniczeniem funkcjonalności enzymów wytwórczych dla tauryny. Z kolei niski poziom owego aminokwasu był często zestawiany z równie niskim poziomem elementów białkowych sprzyjających spalaniu tłuszczu zgromadzonego. Ponadto, suplementacja tauryną stymuluje receptory PPAR zaangażowane w spalanie tkanki tłuszczowej oraz eliminację nadmiaru krążących kwasów tłuszczowych.

Oczywiście sama tauryna może stymulować produkcję insuliny, aczkolwiek towarzyszy temu również wydzielanie hormonów zaangażowanych w spalanie zbędnego tłuszczu – adrenalina i noradrenalina (hormony m.in. warunkujące masę ciała).

Przydatne linki:

Pin It