Suplementacja forskoliną

Forskolina jest jednym z tych związków, które można wykorzystać na wiele sposobów. O ile posiada się odpowiednią wiedzę… Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż z powodzeniem wykorzystywana jest jako element redukcyjny w stosunku do nadmiernie zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Jak to faktycznie z nią jest?

Forskolina bez tajemnic

Źródłem forskoliny jest ziele lub korzeń pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii), nazywanej też koleusem, występującej dość powszechnie w Indiach, Tajlandii, Nepalu czy wschodnich częściach Afryki. Ekstrakty pozyskiwane z korzenia tej rośliny były od bardzo dawna wykorzystywane w między innymi w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej jako środek na nadciśnienie tętnicze czy pomoc w niewydolności zastoinowej serca. Jak się zatem domyślacie, świetnie działa na układ sercowo – naczyniowy i układ krążenia. Mało tego, koleus z powodzeniem stosowano również w zaburzeniach układu oddechowego. Co ciekawe, liście stosowano też  z uwagi na działanie diuretyczne oraz w celu wywołania menstruacji u kobiet. Po pewnym czasie ekstrakty ziela zaczęto wykorzystywać i w sporcie, jako wsparcie cyklu redukcyjnego. Wszystko dzięki składnikowi aktywnemu pokrzywy indyjskiej, diterpenowi forskoliny.

Badania potwierdzają, iż za działanie ekstraktów, pozyskiwanych z korzeni oraz liści pokrzywy indyjskiej, odpowiada właśnie forskolina. Jej skuteczność opiera się głównie o działanie aktywujące względem enzymu cyklazy adenylowej. Efektem tego jest rzecz jasna wzmożona synteza cAMP (cykliczny adenozyno-mono-fosforan), jednocześnie zwiększając jego ilość wewnątrz naszych komórek. Można zatem powiedzieć, że forskolina pośrednio reguluje aktywność wielu istotnych enzymów, co wykorzystujemy choćby w dolegliwościach układu krążenia czy układu oddechowego. Obserwacje potwierdzają, że przy wielu schorzeniach wymienionych układów, odnotowuje się znaczny spadek cyklicznego AMP. Mało tego, wpływ na cAMP można śmiało wykorzystać w kształtowaniu sylwetki. Warto nadmienić, że niski poziom owego czynnika zaobserwowano również u osób borykających się z otyłością. Którą to już dawno podniesiono do rangi choroby cywilizacyjnej. Niska aktywność cyklazy adenylowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za wytwórstwo cAMP, jest równoznaczna z niskim jego poziomem w komórkach. Dotyczy to także komórek tłuszczowych. W tym przypadku, małe ilości skumulowanego przekaźnika będą sprzyjały odkładaniu zapasowej tkanki tłuszczowej.

kobieta mierząca się w talii

Nie od dziś wiadomo, że stymulacja cAMP sprzyja rozpadowi cząstek tłuszczowych, których tak bardzo chcemy się pozbyć podczas dążenia do estetycznej sylwetki. Przez osiem tygodni, dwa razy dziennie, kobietom borykającym się z nadwagą podawano ekstrakty z pokrzywy indyjskiej (standaryzowane na 10% forskoliny). Odnotowano wyraźny spadek masy ciała, poziomu tkanki tłuszczowej oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Co ciekawe, niektóre badania potwierdzały, że forskolina może działać synergicznie z efedryną i pseudoefedryną. Co więcej, wzrost naszego przekaźnika, na skutek stosowania bogatej w forskolinę pokrzywy indyjskiej, owocuje nasileniem uwalniania kwasów tłuszczowych z komórek tłuszczu oraz ich zwiększonym transportem do miejsc wyrażających zapotrzebowanie na energię. Chodzi o wpływ cAMP na aktywację enzymu lipazy hormonozależnej (HSL) w naszych komórkach tłuszczowych. Należy mieć jednak na uwadze, że „co za dużo, to nie zdrowo” i nadmierna stymulacja tegoż czynnika nie zawsze musi wyjść na dobre. Z drugiej strony, nie chodzi wyłącznie o redukowanie poziomu tłuszczu zmagazynowanego. Cykliczny AMP to przecież przekaźnik różnych hormonów. Zatem forskolina ma związek zarówno z adrenaliną i noradrenaliną, jak też choćby z lutropiną (hormon luterinizujący), która wpływa na wytwórstwo testosteronu. Pobudzanie działania cyklicznego AMP wpływa na pracę mitochondriów, dzięki czemu sprawniej przebiega nie tylko samo spalanie, ale i cały mechanizm energetyczny.

Ponadto, wpływa to również na procesy regulacyjne rozpadu oraz syntezy glikogenu. Pozytywnie oddziałuje na utlenianie komórkowe, syntezę ATP oraz wydzielanie hormonów tarczycy. Czy może mieć wpływ na budowanie solidnej masy mięśniowej? Hmm… Można tak powiedzieć. Szczególnie, że stymulacja cAMP za sprawą wzmożonej aktywacji cyklazy adenylowej owocuje nasiloną syntezą białek, w tym mięśniowych. Niektóre źródła podają nawet, że określone stężenia forskoliny w miocytach może doprowadzać do zwiększenia ich kurczliwości. Tym bardziej, że podwyższone cykliczne AMP, to także większa aktywność kinazy białkowej A. Mało się o tym mówi, ale warto mieć na uwadze, że forskolina w połączeniu z np. odpowiednimi dawkami kwercetyny może przeciwdziałać zarówno atrofii mięśniowej, jak i usprawniać regenerację kości oraz stawów. Sam związek aktywny pokrzywy indyjskiej jest w stanie znacznie przyspieszyć odnowę elementów kostno – stawowych chociażby po złamaniach.

Co ciekawe, stymulacja cAMP wpływa na przepuszczalność błon komórkowych. Natomiast suplementacja forskoliną może pobudzać produkcję soku żołądkowego. Zatem pozytywnie oddziałuje na komórki błon śluzowych pełniących funkcję wydzielniczą. Rozluźnia też mięśnie gładkie, co dobrze działa na jelita, jednocześnie usprawniając perystaltykę. W odniesieniu do kształtowania sylwetki, nie mniej istotny będzie wpływ forskoliny nie tylko na gospodarkę hormonalną, ale zarazem na glikemię organizmu. Część badań potwierdza, że ów związek jest w stanie stymulować wrażliwość receptorów insuliny. Niemniej jednak, należy pamiętać, iż równocześnie działa hamująco na transport glukozy. Można powiedzieć, że jest swoistym blokerem GLUT-1 oraz GLUT-4.

kobieta mierząca się w talii

Suplementacja ekstraktami koleusa jest w stanie pozytywnie wpłynąć na możliwości wypracowania estetycznej sylwetki jeszcze pod innym kątem. Nie wspominając już o aspekcie zdrowotnym oraz funkcjach regulatorowych względem naszego metabolizmu. W zasadzie chodzi o wpływ forskoliny na tarczycę. Jej dodatkowe ilości stymulują wydzielanie hormonów tarczycowych, które to wywierają znaczny wpływ choćby na przemianę materii czy naszą aktywność psychomotoryczną. Co więcej, może okazać się przydatna w schorzeniach takich jak Hashimoto. Głównie z uwagi na fakt właściwości regulujących zaburzenia względem ramion odpornościowych. Dzieje się tak za sprawą jej hamującego wpływu na produkcję IL-2, co de facto sprzyja wytwarzaniu Th1. Sprawna tarczyca umożliwia optymalne wytwarzanie niektórych ważnych neurotransmiterów. Ponadto, jest fundamentem efektywnej redukcji tkanki tłuszczowej i ogólnej sprawności organizmu.

Rozpatrując działanie farmakologiczne forskoliny nie należy zapominać o jej wpływie na układ nerwowy. Rzecz jasna pobudza działanie cyklazy adenylowej w dojrzałych neuronach, co między innymi skutkuje wzmożonym wytwórstwem wspomnianego już cyklicznego AMP. Poza tym, część badań potwierdza wpływ ograniczający procesy neurodegeneracyjne. Przy czym jednocześnie działa bardzo dobrze na przewodnictwo impulsów nerwowych oraz procesy neurogenezy.

Podsumowując forskolinę

Suplementując forskolinę należy pamiętać o odpowiedniej porze przyjmowania. Odradzałbym jej stosowanie przy posiłkach obfitujących w węglowodany. Istotne jest też, że forskolina posiada charakter antyhistaminowy. Jej działanie jest też zależne od ogólnego stanu naszego organizmu, diety oraz suplementów towarzyszących. Z powodzeniem można ją łączyć np. z piperyną dla poprawy przemiany materii oraz nasilenia procesów spalania. Niektóre osoby chwalą sobie też jej połączenie z kofeiną czy cytryńcem chińskim. Dzięki działaniu obniżającemu ciśnienie krwi / tętno jest w stanie wspomóc „wyciszenie” po zakończeniu wysiłku fizycznego. Warto jednak pamiętać, że zależnie od stanu zdrowotnego, sama forskolina może działać usypiająco i uspokajająco (wpływając na jakość snu), ale w niektórych przypadkach stymuluje pracę mitochondriów. Mówi się, że nie powinny jej stosować przede wszystkim kobiety w ciąży (również kobiety karmiące), osoby cierpiące na niedociśnienie, zaburzenia krzepliwości czy wrzody żołądka. Wszystkim innym jak najbardziej polecam! Oczywiście o ile pokrywa się to z Waszym celem.

Przydatne linki: