Oliwa z oliwek - jaką wybrać?

Oliwa z oliwek - jedno z najpopularniejszych źródeł tłuszczu. Dawka pożytecznych kwasów tłuszczowych, zdrowia i urozmaicenie w kuchni. Ale jak wybrać właściwą?

Oliwa z oliwek to produkt, który znają chyba wszyscy. Któż nie korzystał z niej w celu wzbogacenia ulubionej sałatki czy też poprawy bilansu tłuszczowego swojej diety. Wręcz bogactwo zdrowych, jednonienasyconych (w większości) kwasów tłuszczowych. Oczywiście mimo zaliczania produktu w poczet zdrowych źródeł tłuszczowych, nie należy przesadzać w jego stosowaniu.

Istotna jest równowaga, gdyż nasz organizm do sprawnego funkcjonowania na wielu płaszczyznach potrzebuje różnych rodzajów owego składnika pokarmowego. Nie zwlekajmy dłużej, trzymajcie kilka wskazówek!

Oliwa z oliwek. Czym się kierować przy wyborze?

Mimo iż oliwę z oliwek zna niemal każdy, to nie wszyscy wiedzą czym się kierować, aby dokonać właściwego wyboru. Dla wielu „oliwa to oliwa” i tyle. BŁĄD! Jest to specyficzny produkt, wrażliwy na wiele czynników zewnętrznych, które negatywnie mogą wpływać na jego wartość dla organizmu, jakość i zarazem samych właściwości. Warto zacząć od tego, że dobra oliwa powinna być tłoczona na zimno i do użytku „na zimno”. Czyli raczej nie powinno się jej wykorzystywać jako surowca służącego do obróbki termicznej. Wychodzi na to że najlepiej sprawdzać się będzie jako dodatek do potraw, surówek czy po prostu wypicia z łyżeczki.

Jak przy znacznej większości produktów wszelkiego rodzaju, na pierwszy plan wysuwają się opakowania. Osobiście nie jestem zwolennikiem puszek zatem skupmy się na produkcie umieszczonym w butelce. Oliwa z oliwek jest bardzo czuła na światło oraz temperaturę, więc powinno się unikać jasnych, przezroczystych butelek, również znajdujących się w bardzo oświetlonych, ciepłych miejscach. Swoje kroki i uwagę kierujemy na ciemne butelki przechowywane w ciemniejszych obszarach. Sami również powinniśmy przechowywać produkt raczej w ciemnej szafce, aniżeli na blacie, gdzie jest duża ekspozycja na światło i zarazem temperaturę.

Oczywiście poza napisem „tłoczona na zimno” warto sprawdzić czy na pewno na butelce widnieje też napis „z pierwszego tłoczenia”, „extra virgin”. Istotne jest by była uzyskiwana z naturalnych surowców i nierafinowana. Faktem jest niestety, że oliwa z oliwek jeśli ma być wartościowa, to jej cena nie będzie bliska 10zł za butelkę, tylko przekroczy trzykrotność czy nawet czterokrotność tej wartości. Aczkolwiek w zbilansowanej diecie jest produktem dość ekonomicznym, o cennych dla organizmu właściwościach, zatem warto się skusić na zakup tej „dobrej oliwy”.

oliwa z oliwek nalewana do szklanej misy

Ważną informacją, aczkolwiek często pomijaną na butelkach (etykietach) może być rodzaj oliwek oraz pora i typ samych zbiorów. Oczywiście oliwki zbierane ręcznie to najlepszy wybór. Mówi się, że najodpowiedniejszą porą zbiorów będzie przełom listopada i grudnia, kiedy to oliwki zyskują na ciemniejszym kolorze, a ich składniki w nich zawarte prezentują najwyższą wartość. Sama oliwa będzie miała smak zbliżony do smaku oliwek. Jeśli jest dobrej jakości, to powinno dać się odczuć pewną goryczkę, jednocześnie pozostawiając nieco cierpki posmak. Co jeszcze istotne, najlepsze oliwy są tłoczone na zimno do 24h po zbiorach oliwek, natomiast ich przydatność do spożycia powinna wynosić maksymalnie dwa lata, aby zachować wysoką jakość i właściwości.

W skrócie, skoro wiecie po jaką oliwę sięgać, to poniekąd wiecie też w jaki sposób najlepiej przechowywać zakupiony produkt. Smażyć na oliwie z pierwszego tłoczenia nie polecam, aczkolwiek jest w stanie urozmaicić niejeden posiłek serwowana „na zimno”. Do smażenia są zdecydowanie lepsze produkty (np. masło klarowane czy smalec). Mam nadzieję, że ta garstka informacji pozwoli Wam dokonać najlepszego wyboru. Smacznego i dużo zdrowia!

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.