Dna moczanowa - co z nią?

Dna moczanowa to poważne schorzenie! Z jednej strony treningi wspierają aparat ruchu, ponieważ działają pozytywnie na mięśnie, więzadła i ścięgna, prowadząc do ich rozwoju oraz zwiększenia wytrzymałości. Z drugiej jednak, każdy wysiłek fizyczny to obciążenie w szczególności dla stawów… Tworzą się mikro urazy, które mogą w czasie – przy braku odpowiednich działań – doprowadzać do o wiele groźniejszych urazów czy kontuzji. Często jednak nie bierze się pod uwagę nawet możliwości wystąpienia dny moczanowej, mogącej prowadzić do zmian stawowych i niestety przykrego, towarzyszącego im bólu…

Dna moczanowa – o co w ogóle z nią chodzi?

Zacznijmy od tego nad czym zastanawia się wiele osób. Owszem, osoby cierpiące na dnę moczanową powinny uważać ze spożyciem niektórych produktów. Rzecz jasna chodzi o częstotliwość i spożywane ilości, ale biorąc pod uwagę stopień zaawansowania dolegliwości oraz ogólny stan zdrowia osoby. Czy muszą się jej obawiać wszyscy? Oczywiście, że nie. Pod warunkiem, że wdrażają odpowiednie nawyki żywieniowe i starają się w miarę możliwości wplatać w swoje życie aktywność fizyczną. Ponadto, zmniejszasz ogromnie ryzyko jej wystąpienia jeśli żyjesz w zgodzie ze swoimi jelitami – profilaktyka / leczenie względem uszczelnienia jelit. Tak naprawdę wszystko zaczyna się w jelitach i możemy przeciwdziałać (lub znacznie zwiększyć ryzyko) ogromnej ilości różnych schorzeń dbając o ich uszczelnienie. Co jeszcze? Ogólnikowym objawem może być w zasadzie nawracający i powtarzalny w dłuższym okresie czasu ból mięśni oraz stawów. Zazwyczaj jednak atakuje stawy, co dodatkowo związane jest z ostrym stanem zapalnym oraz obrzękiem i zaczerwienieniem bolącego miejsca. Najczęściej przy długotrwałych, pojawiających się i znikających bólach stawowo – mięśniowych upatrujemy się przyczyn natury reumatoidalnej. Warto jest wtedy bardziej zagłębić się w ów problem i dokonać szczegółowego rozpoznania, w którym pomogą nam badania obejmujące choćby przeciwciała przeciwjądrowe i cytoplazmatyczne. W celu zdiagnozowania dny moczanowej warto jest zbadać poziom kwasu moczowego we krwi. Jeśli jest znacznie podwyższony, wiecie w czym można upatrywać się problemu. Skoro dostaliście małą wskazówkę, to może zacznijmy od tego czym właściwie jest owa dna moczanowa…

 kobieta masująca swoją dłoń

Niegdyś nazywana była podagrą, zaś my zapewne bardziej kojarzyliśmy ją jako artretyzm. Na jej temat istnieje ogromna ilość danych i zarazem niestety mitów. Podwyższony poziom kwasu moczowego może powodować stymulację do produkcji tzw. kryształków w przestrzeniach stawowych, które to z kolei ulegają odkładaniu nie tylko stawów, ale też tkanek miękkich i ścięgien. Najpopularniejszym badaniem jest wspomniane już określanie poziomu kwasu moczowego we krwi, natomiast rzadziej wykonuje się testy na kryształy kwasu moczowego w płynie stawowym, co może dać o wiele lepszy obraz sytuacji. W zasadzie dna moczanowa, która może pozostawać w ukryciu przez lata (możemy nie zdawać sobie sprawy z jej występowania), prowadzi do zmian stawowych, ale jednocześnie jest jednym z elementów tak zwanego zespołu metabolicznego. Oczywiście geny mają stosunkowo dużo do powiedzenia w tym przypadku, aczkolwiek są wyłącznie jednym z czynników. W większości chodzi o niewłaściwą dietę, stan zdrowia i tryb życia, ponieważ równie dobrze możemy mieć do czynienia ze zmniejszonymi możliwościami organizmu do wydalania moczanu przez nasze nerki. Dlaczego należy się jej obawiać? Człowiek tak już ma, że coś wydaje mu się niegroźne lub nie uważa tego za swój problem, jeżeli nie zna skutków czy objawów. Oto kilka z nich:

  • Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi mające charakter najczęściej bezobjawowej hiperurykemii.
  • Ostre zapalenia stawów z wyraźnymi obrzękami oraz silnym bólem stawowym.
  • Międzynapadowy czas, który zaliczany jest do objawów, gdyż bóle i stany zapalne mają charakter nawracający.
  • Powstawanie guzków dnawych w niektórych innych częściach organizmu na skutek wspomnianych złogów kryształków kwasu moczowego.
  • Wytwarzanie nadżerek kostnych w wyniku dużej ilości kryształków, a co za tym idzie guzków dnawych.
  • Postępująca nefropatia moczanowa nerek, co owocuje upośledzeniem funkcjonalności narządu.
  • Silne bóle zlokalizowane w strategicznych punktach aparatu ruchu oraz niekiedy zmęczenia i podwyższona temperatura.

W zasadzie ograniczone wydalanie wspomnianego moczanu przez nerki to najczęstszy problem względem rozwoju dny moczanowej – przynajmniej jeżeli chodzi o statystykę. Nie jest to rzecz jasna bezpośrednią przyczyną… W obecnych czasach, gdzie prym wiodą powszechne zabieganie, brak czasu, jedzenie „na szybko” i byle czego, niska aktywność fizyczna oraz kiepska regeneracja i odpoczynek, ponieważ „nie ma na nic czasu”, to aż nadmiar czynników prowadzących do wszelakich dolegliwości. Warto zauważyć, że ogólny brak dbałości o swój tryb życia, a szczególnie o stan jelit, ogromnie przyczynia się do powstania dny moczanowej, ale rzadko jest osamotniona. Jej najczęstszymi towarzyszami są niektóre inne choroby podniesione do miana chorób cywilizacyjnych. Głównie chodzi o zespół metaboliczny. Masz insulinooporność, problemy z ciśnieniem czy otyłość brzuszną? Działaj też profilaktycznie jeśli chodzi i o tę dolegliwość – profilaktyka jest najlepszym lekiem!

kobieta trzymająca się za bolące kolano

Co jeżeli już cierpisz na ową chorobę? Przede wszystkim musisz unikać czynników, które powodują jej zaostrzenie. Chodzi przede wszystkim o czynniki stresogenne i wysoki, utrzymujący się poziom stresu oraz używki, w szczególności napoje alkoholowe w dużych ilościach. Jest związana zaburzeniami przemian puryn wewnątrz naszego organizmu, a zatem unikać powinniśmy produktów o sporej zawartości związków purynowych.  Warto też wspomnieć, iż elementy wpływające na zaostrzenie czy dalszy rozwój choroby, nie zawsze muszą zwiększać ryzyko jej występowania. Wiele źródeł podaje też informacje na temat działania niektórych diuretyków na nasilanie objawów dny moczanowej. Co zatem robić? Najczęściej polecane jest ograniczenie alkoholu, zmniejszenie poziomu stresu, przyjmowania związków purynowych z produktami oraz zmniejszenie spożywanych ilości fruktozy. Zazwyczaj leczona jest na zasadzie obniżania poziomu kwasu moczowego, co tym samym równa się wyłącznie złagodzeniu napadów. Nasilać objawy choroby mogą w dużej mierze leki immunosupresyjne czy – o dziwo – nadmierne ilości przyjmowanej witaminy B3. Natomiast zwiększone spożycie witaminy C może okazać się korzystne. Nie tylko w zakresie zmniejszania ryzyka czy łagodzenia napadów dny moczanowej, ale również regenerację samych stawów i ogólnie układu ruchowego. Witamina C jest jednym z kluczowych elementów odnowy i regeneracji stawów, ścięgien oraz więzadeł, o którym niestety równie często się zapomina. Podobnie, odnotowano ponoć zmniejszone ryzyko występowania dny moczanowej u osób, które stosunkowo regularnie piją kawę. Warto też zadbać o odpowiednie nawodnienie i tym samym przyjmowanie właściwej ilości płynów, co de facto w pewnym zakresie jest indywidualna kwestią (jeśli chodzi o ilości powyżej bazowego pułapu potrzeb organizmu).

Postępowanie stricte żywieniowe w momencie już występującej dny moczanowej na pewno mogłoby nie spodobać się sportowcom bazującym na produktach mięsnych. Zdaniem wielu ekspertów najlepsze rezultaty przynoszą diety wegetariańskie (oczywiście z pewnymi ograniczeniami). Warto unikać też typowych soków dostępnych w marketach, a szczególnie regularnego ich picia. Chodzi jednak w dużej mierze o zawartość fruktozy oraz przede wszystkim puryn występujących w rybach, mięsie i niektórych rodzajach warzyw. Z drugiej jednak strony, wiele zależy od stanu zdrowia danej osoby, a zatem podejście dietetyczne w przypadku dny moczanowej również musi być bardzo zindywidualizowane. W bardziej ogólnym ujęciu, jeśli chodzi o osoby niebędące zwolennikami diet typowo wegetariańskich, można wzbogacić swój jadłospis o np. jaja czy produkty nabiałowe. Poleca się też spożycie ostatniego posiłku na 3-4 godziny przed położeniem się spać ze względu na ograniczanie odkładania kwasu moczowego w organizmie, co też nasila się w porach nocnych. Kwas moczowy i jego dalsze przemiany odpowiadają wszak za ostre stany bólowe i zapalne. Całościowy jadłospis powinien bazować na produktach, z których nie powstaną duże ilości kwasu moczowego – logiczne, prawda? Stąd też warto wyeliminować te zawierające duże ilości związków purynowych zaostrzających objawy oraz nasilających napady.

Podsumowanie

Dna moczanowa może być problemem każdego człowieka. Chociaż nie… Dna moczanowa może być problemem tylko człowieka o wątpliwym stanie zdrowia, który nie pała sympatią do jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz nie ma pojęcia o podstawach zdrowej diety czy dbaniu o swoje „kiszki”. Wszystko to tak samo jak ogranicza ryzyko wielu innych chorób oraz schorzeń, tak też przyczynia się do utrzymywania optymalnego poziomu kwasu moczowego. Wykluczając rzecz jasna predyspozycje genetyczne. Bądźcie zdrowi!

Pin It