Jaką wodę wybrać i ile jej pić?

Jeśli wiecie, jak istotne jest nawodnienie i staracie się pić odpowiednią ilość wody, to chwała Wam za to! No tak, ale ile to będzie „odpowiednia ilość”? A poza tym jaką wodę wybrać najlepiej?

Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni?

Zanim przejdziemy do wyboru wody oraz ilości, jaką powinniśmy pić w ciągu dnia, warto wspomnieć o parametrach, które wskazują, że jesteśmy odwodnieni.

Pierwszą oznaką zbyt małej ilości przyjmowanych płynów jest suchość w ustach. Nie powinniśmy dopuszczać do takiego uczucia. Jeśli zaschło nam w buzi, sięgamy po wodę. Najlepszym wyznacznikiem pozostaje jednak nasz mocz. Zdrowy człowiek powinien oddawać go ok. 7-8 razy dziennie. Sygnałem mówiącym o tym, że możemy być odwodnieni jest ciemna barwa moczu. Nie znaczy to jednak, że przezroczysty będzie w porządku. Wówczas oznacza to, że pijemy zbyt dużo. Optymalnie, nasz mocz powinien mieć barwę jasną, słomkową. Z kolei jego oddawaniu nie powinien towarzyszyć dyskomfort (np. pieczenie cewki moczowej), albo przykry zapach.

Ile wody powinniśmy pić?

Biorąc pod uwagę, że cały organizm korzysta z wody do sprawnego przebiegu procesów fizjologicznych i biochemicznych, można śmiało wywnioskować, iż odnotowujemy spore straty tego składnika. Z kolei jej utrata jest związana z ilościami, jakie powinniśmy przyjmować. Można zatem powiedzieć, że powinniśmy pić zależnie od potrzeb. Istnieją jednak parametry dodatkowe, które wpływają na jej wzmożoną utratę wody. Mianowicie: stan organizmu (np. choroba), aktywność fizyczna, wiek, płeć, temperatura powietrza. Wiadomo, im cieplej na dworze, tym bardziej chce nam się pić (bardziej się pocimy).

kobieta pijąca wodę z butelki

Możecie się spotkać ze wzorem według którego na każdy kilogram beztłuszczowej masy ciała powinno przypadać 35ml wody. To takie ogólne wytyczne. Zatem:

  • 35ml x 70kg = 2450 (no, ok. 2,5l wody dziennie)

Bardzo dobrym pomysłem będzie wcześniejsze zmierzenie zawartości tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, takich pomiarów dokonuje naprawdę mała ilość ludzi, zatem zazwyczaj do podstawowych wyliczeń podchodzi się „na

oko”. I tutaj, po pewnym czasie, ponownie kłaniają się parametry służące za wyznacznik czy tej wody jest wystarczająca ilość. Obserwacja jest kluczem do sukcesu.

Jaką wodę wybrać najlepiej i czym się kierować?

Najczęściej możecie spotkać się z wodami źródlanymi lub mineralnymi. Pierwsza z wymienionych to woda czysta, podziemna, która średnio zawiera do 500 mg składników mineralnych na jeden litr. Woda mineralna zawiera ich więcej – od 500 mg/l do ilości przekraczających nawet 1500 mg/l (woda wysokozmineralizowana).

Zazwyczaj mówi się o wodach:

  • niskozmineralizowanych, zawierających maksymalnie 500 mg/l
  • średniozmineralizowanych, mających od 500 do 1500 mg/l
  • wysokozmineralizowanych, o ilości składników mineralnych przekraczającej 1500 mg/l

Najważniejsze jest utrzymanie odpowiednich proporcji sodu i potasu, które dostarczamy do organizmu. To właśnie równowaga między tymi dwoma składnikami pozwala na optymalne przechodzenie płynów przez błony komórkowe, a zależy nam przecież na odpowiednim nawodnieniu i dostarczeniu płynów do tkanek.

Część źródeł podaje, że dobra woda powinna zawierać:

  • ok. dwukrotnie więcej wapnia niż magnezu,
  • wapń powyżej 150 mg,
  • magnez w ilościach ok. 50-100 mg.

Jaka woda najbardziej mi odpowiada?

Stawiam na wodę mineralną, którą uważam za odpowiednią dla siebie. Poza tym mówi się, że woda nie ma smaku… Był taki czas, kiedy sięgnąłem po jedną z tańszych opcji, dostępnych w markecie. Wybitnie mi nie smakowała. Od tamtej pory przetestowałem całą masę różnych wód. Nie mówię, że wszystkie, ale trochę tego było… Aktualnie najchętniej sięgam po Muszyniankę lub od czasu do czasu po Kingę Pienińską.

Na zdrowie i… smacznego!

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.