Jak wybierać awokado?

Awokado to dość specyficzny owoc o niebanalnym smaku. Często stosowany w kulinariach, szczególnie do potraw mięsnych, z którymi znakomicie się komponuje. Nie każdy jednak docenia jego walory smakowe… Tym bardziej, że najczęściej kojarzy się z cierpkim, gorzkawym posmakiem. Większość osób odwiedzających tę stronę powinna jednak docenić bogactwo składników korzystnych dla zdrowia czy kształtowania sylwetki.

Z powodzeniem można wykorzystać owoc do stworzenia wartościowych i całkiem smacznych koktajli, shake’ów czy popularnego guacamole. Nie bez powodu nazywane jest „maślanym owocem”. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób wybrać dobre awokado, aby cieszyć się pozytywami i uniknąć niemiłej niespodzianki po obraniu czy przepołowieniu. Jak to zrobić?

W jaki sposób wybrać odpowiednie awokado?

Zacznijmy od tego, że jedną z popularniejszych odmian jest zielone awokado Fuerte o kształcie gruszki z miąższem o barwie zielono - żółtej. Mimo że w sklepach najczęściej spotykamy się z dwoma rodzajami, to w naturze jest jednym z rzadszych. Mianowicie, wyróżniamy około 500 gatunków, z czego to Hass stanowi większość z tych, które trafiają na rynek. Naturalnie uprawia się je przede wszystkim na terenach Meksyku czy Gwatemali, aczkolwiek - dzięki większej odporności – drzewka są w stanie przetrwać również w mniej sprzyjających warunkach. Fuerte jest zarazem jedną z tańszych odmian tych owoców (przynajmniej porównawczo z innymi). Cechuje się maślaną konsystencją oraz nieco słodszym (o ile można tak powiedzieć) smakiem od Hass. Rzecz jasna o ile wybierzemy owoc o odpowiedniej dojrzałości…

Awokado Hass ma swój początek w Kalifornii. Sam owoc jest nieco mniejszy od Fuerte i charakteryzuje się pomarszczoną, chropowatą skórką o ciemnym zabarwieniu, podchodzącym pod fiolet. Miąższ owocu nie różni się wiele od swojego zielonego odpowiednika. Natomiast pod względem walorów smakowych, idzie w nim odczuć orzechową nutę, dzięki czemu tak chętnie wykorzystywane jest w kulinariach (szczególnie do sosu guacamole). Jest znacznie droższe, aczkolwiek – w mojej opinii - warte swojej ceny.

awokado przekrojone na pół na drewnianej desce obok noża

Przejrzałe awokado są bardzo miękkie i nie zachęcają zarówno smakiem, jak i atrakcyjnością pociemniałego miąższu. Najłatwiej sprawdzić jego „przydatność” i dojrzałość prostym trickiem. Po prostu usuwamy szypułkę u góry owocu. W tym momencie sprawdzamy uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze na miękkość, a po drugie na barwę po zdjęciu wspomnianej szypułki. Czyli:

  • Barwa jasnozielona (szypułka odchodzi z trudem) – owoc niedojrzały. Wówczas można go na jakiś czas wstawić do szafki, aby dojrzało. Takie można też kupować, jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy z niego korzystać od razu (np. kupując większe ilości). Z reguły zakupione przez nas twarde owoce miękną po około 3 dniach i są zdatna do spożycia. Jeśli jednak nie planujemy wykorzystać ich w najbliższym czasie, to można wstawić do lodówki, aby wytrzymały jeszcze dłużej.
  • Barwa brązowawa – owoc przejrzały, charakteryzujący się bardzo miękkim, ciemniejszym miąższem. Wystarczy lekko ścisnąć owoc, aby zauważyć, że nie wraca do stanu poprzedniego (utrata sprężystości / elastyczności również samej skórki).
  • Barwa żółtawa (bez ciemniejszych plamek) – owoc dojrzały, odpowiedni do spożycia. Można to również sprawdzić trzymając je w dłoni i naciskając placem. Powinno być nieco elastyczne i stawiać opór, aczkolwiek mimo to zachować delikatną miękkość.

Warto jednak pamiętać, że odmiana Hass ma o wiele grubszą skórkę niż Fuerte. Z tego względu rozpoznanie miękkości na samej podstawie uścisku może być mylące. Wówczas patrzymy na skórkę. Jeśli jest gąbczasta i bardzo miękka (mało elastyczna), to owoc może być przejrzały. Oczywiście sprawdzamy też co „siedzi” pod szypułką.

A co jeśli chcemy zużyć tylko np. połowę? Najlepiej skusić się na tę, która nie ma pestki. Niektórzy z Was zapewne korzystają też z soku z cytryny do skropienia pozostałej części, prawda?

Hmm… Chyba niedługo przyjdzie czas na kilka szybkich przepisów z wykorzystaniem awokado ;) A może Wy pochwalicie się własnymi przepisami? Macie też inne metody wyboru dobrego owocu? Zapraszam do komentowania!

 

Komentarze  

0
Dobre wskazówki. Kiedyś wzięłam twarde awokado i to była masakra :D Gorzkie i do niczego się nie nadawało. Mam nauczkę.
Odpowiedz