Czym są kalorie i do czego służą?

Kalorie... Widzimy je na opakowaniach produktów. Mówi się o nich w internecie czy pisze w gazetach. Kierujemy się nimi, gdy pragniemy zrealizować swoje cele i poprawić sylwetkę!

Kalorie - z nimi trzeba się liczyć! A dokładniej, to właśnie je należy liczyć. Na wszystko co robisz zużywana jest energia. Oczywiście adekwatnie do typu procesu czy wysiłku. Wydatek energetyczny jest związany nie tylko z aktywnością fizyczną, ale też procesami odbywającymi się wewnątrz organizmu, niezależnie od tego co robisz. Z kolei z pojęciem energii ściśle związane są kalorie…

Każdy produkt i posiłek jaki spożywasz ma charakterystyczną dla siebie wartość kaloryczną. To właśnie nimi kierujesz się, jeśli chcesz popracować nad swoją sylwetką i cieszyć się wyglądem!

Czym są kalorie?

Organizm człowieka od zawsze przede wszystkim dążył do utrzymania stałej, optymalnej dla siebie temperatury. W teorii, jedna kaloria to wartość ciepła jakiej wymagamy, aby zwiększyć temperaturę 1g wody o 1 stopień Celsjusza. Ciekawe, prawda? Z kolei dla ułatwienia obliczania oraz zobrazowania tego wszystkiego, umownie kalorią w żywieniu nazywamy kilokalorię – skrótowo „kcal”. Warto wspomnieć, że energia na opakowaniach produktów codziennego spożycia jest często wyrażana w kJ (kilodżule). W celu uzyskania wartości kalorycznej ze wspomnianych kilodżuli wystarczy podzielić ilość kJ z opakowania przez 4,2.

Zapewne wiecie, że organizm musi dostarczać energię na niemal wszystkie procesy zachodzące w jego obrębie. Zatem będzie to również oddychanie czy trawienie. Podobnie, jeśli dostarczymy do organizmu pewną ilość pokarmu, to dostarczona będzie musiała zostać adekwatna ilość energii na jego przetrawienie. Logiczne, prawda? Działanie = wydatek energetyczny.

Oczywiście związane jest to z kaloriami, które są wartością energetyczną danych produktów. A co z temperaturą? Skoro nasz organizm dąży do zachowania stałej temperatury ustrojowej (36,6 stopnia Celsjusza), to chłodniejsze płyny czy produkty dostarczone z zewnątrz będzie chciał ogrzać. Tutaj rodzi się kolejny wydatek energii na ogrzanie i wyrównanie ciepłoty (np. przy piciu zimnych napojów czy jedzeniu produktów z lodówki). Z kolei ciepłe posiłki wywołują swego rodzaju efekt termogeniczny, na co reakcją jest wzmożona potliwość (dążenie do schłodzenia ciała).

Każdy człowiek posiada indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, które warto jest wyliczyć, jeśli planujemy poprawę sylwetki. Tutaj dowiesz się jak liczyć kalorie i zapotrzebowanie kaloryczne

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.