Boswellia Serrata - suplement ratujący stawy

Boswellia Serrata - ekstrakt o dobroczynnym działaniu na układ ruchu! Nie bez powodu coraz częściej i chętniej wykorzystywany w ramach suplementacji ochrony oraz pomocy stawom w różnych dyscyplinach sportu.

Osoby aktywne często nie rozumieją, że za ruch nie odpowiadają wyłącznie mięśnie… Jednocześnie nakładają na nie niewyobrażalne ciężary bez właściwych działań profilaktycznych, przeciążając układ mięśniowy, aby uzyskać maksymalny możliwy bodziec dla rozwoju muskulatury. Co w związku z tym? Nie bez powodu coś nazywamy „aparatem ruchu”, aby zwracać uwagę tylko na pojedynczy jego składnik.

Co z naszymi połączeniami umożliwiającymi w ogóle wykonanie jakiegokolwiek ruchu? No właśnie. Można się wspomóc zarówno jeśli chodzi o profilaktykę, jak też skrócenie czasu odnowy podczas urazu czy kontuzji. Recepta? Rewolucyjna roślina, Boswellia Serrata. Podobnie, skorzystać na jej stosowaniu mogą nie tylko sportowcy, ale także osoby dotknięte różnymi chorobami zwyrodnieniowymi.

Zadbaj o stawy – zainteresuj się Boswellia Serrata

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad czymś, co przychodzi nam naturalnie, tak jak chociażby oddychanie. No bo kto biorąc wdech myśli: „ciekawe w jaki sposób to, że oddycham jest w ogóle możliwe”. No właśnie…  Stawy są w zasadzie połączeniami kostnymi ulokowanymi między częściami naszego szkieletu i to właśnie one odpowiadają w dużej mierze za możliwość wykonywania ruchu oraz jego zakres czy płaszczyznę, po której porusza się dana część naszego ciała.

Oczywiście stawy także są podzielone na grupy, chociażby względem ilości osi determinujących kierunek i zakres ruchu. Dlaczego należy dbać o swoje stawy i ogólnie o aparat ruchowy? Otóż każdy ruch angażuje stawy pracy. Trenując na siłowni i pracując nad sylwetką nie tylko wywołujemy zniszczenia na tle włókien mięśniowych, ale też kładziemy określony nacisk na inne elementy aparatu ruchowego.

Im bardziej intensywny wysiłek treningowy, tym mocniejszy bodziec dla mięśni, ale tez większe obciążenie względem stawów, ścięgien i więzadeł. Nie mówiąc już, że należy liczyć się z właściwym funkcjonowaniem tkanki łącznej. Podczas przeprowadzania sesji treningowych dochodzi do powstawania tzw. mikrourazów, których to obecność nie jest odczuwalna czy zauważalna. Te z kolei, przy braku właściwych działań profilaktycznych, mogą przerodzić się w poważniejsze urazy czy kontuzje wykluczające nas na długi czas z pracy nad sylwetką.

W gruncie rzeczy nie jest trudno o nadwyrężenia czy drobniejsze urazy stawów na drodze nawet najprostszych błędów technicznych, przy wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego też najlepszą polisą ubezpieczeniową będzie profilaktyka! Powinna się ona składać z rozgrzewki poprzedzającej sesję treningową oraz serii rozgrzewkowych adekwatnie do wykonywanego ćwiczenia. Do tego wszystkiego dołączamy także jak najlepsze preparaty ochrony stawów, które w zasadzie wspierają funkcjonowanie oraz podnoszą ochronę i regenerację całego aparatu ruchu!

mężczyzna z bolącym kolanem

Rzecz jasna cała procedura składników oddziałujących w sposób pozytywny na elementy układu ruchowego działa również w przypadku schorzeń na tym tle, takich jak problemy zwyrodnieniowe stawów. Jest to dość bolesny i kłopotliwy mankament, zaś jej wczesne objawy mogą występować już nieco poniże 40 lat życia! Co robić? Właśnie z tego względu naukowcy postanowili szukać ratunku nie tylko w odpowiednim zestawieniu znanych nam już związków i substancji, takich jak chondroityna, MSM, glukozamina czy kolagen…

Swego rodzaju rewolucją i zarazem szansą wyeliminowania dokuczliwych problemów jest roślina będąca rodzajem kadzidłowca wywodzącego się z Afryki Północnej oraz jej północno – wschodniej części. Co w niej takiego wyjątkowego? Otóż wiele źródeł oraz badań wydaje się potwierdzać ogromnie korzystne działanie ekstraktów Boswellia w minimalizowaniu uszkodzeń układu ruchowego, a nawet w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów czy chorób reumatycznych. Wiele rzecz jasna zależy od jej rodzaju i nie rozchodzi się w tym momencie wyłącznie o aparat ruchu…

Ekstrakty z tej rośliny były znane już dawno w medycynie, chociażby na głównych obszarach jej uprawy – Arabia czy Indie. Wykorzystywane były nie tylko we wspomnianych już schorzeniach, ale również w zespole jelita drażliwego czy wrzodów jelita grubego. Jak się domyślacie, najpopularniejszymi przedstawicielami tej rośliny będą: Boswellia Serrata i Boswellia Carteri.

Nas głównie interesuje ta pierwsza, którą to zaczęto nie bez powodu włączać również w skład preparatów ochrony stawów dla sportowców, osób aktywnych, a także tych z problemami i bólami reumatycznymi. Coraz większa liczba czołowych producentów odżywek i suplementów dla sportowców dodaje ekstrakty roślinne Boswellia Serrata do produktów ochrony stawów dla szczególnie obciążonych wysiłkiem fizycznym osób.

Zarówno producenci, jak i badacze też nie bez przyczyny zaczęli szukać dodatkowych - a może i w wielu przypadkach bardziej efektywnych – rozwiązań. O co chodzi? Zwyrodnienia naszych połączeń kostnych mogą zacząć powstawać już w stosunkowo wczesnych latach życia… W wielu przypadkach niedługo po przekroczeniu „magicznej 40-stki”. A na domiar złego mechanizm ich powstawania wciąż, w pewnych aspektach, owiany jest mgłą tajemnicy.

bolący nadgarstek

Co warto wiedzieć? Na pewno należy zwrócić uwagę na fakt, iż urazy charakterystyczne dla uprawianej dyscypliny sportu i częste przeciążenia aparatu ruchu (szczególnie bez włączania działań profilaktycznych) silnie sprzyjają podniesieniu ryzyka wystąpienia schorzeń zwyrodnieniowych. Wiąże się to rzecz jasna również z większą szansą problemów aparatu ruchowego na starość… Oczywiście nie tylko intensywne ćwiczenia w niewłaściwym wydaniu są czynnikiem zwiększonego ryzyka.

Zaliczymy do nich także otyłość, nadwagę czy po prostu bezczynność, gdzie nierzadko mamy do czynienia z „rozleniwionymi” stawami i następującym po owej dłuższej bezczynności gwałtownym ruchom. Skoro nie znamy dokładnego mechanizmu, a czynników ryzyka jest wiele, zaś grupą narażoną są praktycznie wszyscy – czy aktywni fizycznie czy też nie – to wypadało znaleźć remedium na dylematy wszystkich ludzi. Wielkie nadzieje wiązano właśnie ze wspomnianymi ekstraktami rośliny Boswellia Serrata, co też potwierdzono licznymi badaniami oraz obserwacjami.

Zacznijmy od tego, że aktywnymi i zarazem głównymi składnikami owych ekstraktów są tak zwane kwasy bosweliowe zaliczane do triterpenów. Zacznijmy od tego, że nasze chrząstki stawowe, o które de facto wcale nie jest łatwo zadbać, są zbudowane w dużej mierze z proteoglikanów złożonych z glikozaminoglikanów. Czyli? No właśnie, na przykład kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny, które to bardzo dobrze kojarzymy z suplementów ochrany stawów i produktów regeneracyjnych aparatu ruchu.

Do czego zmierzam? Jeśli różnymi działaniami (lub ich brakiem) zaburzymy biosyntezę wspomnianych wcześniej glikozaminoglikanów – co też jest równoznaczne z zaburzeniem równowagi środowiskowej i strukturalnej chrząstki – zwiększa się ryzyko występowania schorzeń na tym tle.

Ponadto zjawiskiem powszechnym stają się liczne i intensywne stany zapalne. Warto dodać do tego wszystkiego, iż wiele źródeł wspomina, że ekstrakty z Boswellia Serrata hamują procesy degradacyjne glikozaminoglikanów, szczególnie podczas stanów zapalnych. Dodatkowo, mogą ograniczać depolimeryzację łańcuchów proteoglikanów.

W obu przypadkach przyczynia się to do znacznie lepszej ochrony stawów oraz samych chrząstek stawowych. Zmniejsza się także ryzyko zmian zwyrodnieniowych i stanów artretycznych czy reumatycznych. Roślina ta wykazuje również stosunkowo silne działanie przeciwzapalne w okolicznościach reumatycznych, co też przyczynia się do zmniejszenia bólu wywołanego artretyzmem.

boswellia serrata

Istotną kwestią może być fakt, że Boswellia Serrata okazuje się przydatna bez względu na rodzaj uprawianej dyscypliny sportu. Najpochlebniej na jej temat wypowiadają się eksperci z zakresu sportów siłowych, kulturystyki czy też biegacze. Pierwsze dwie wymienione grupy nadwyrężają niemalże wszystkie większe partie układu kostno – stawowego podczas swoich treningów.

U biegaczy natomiast bardzo często dochodzi do różnego rodzaju wysięków o potencjale prozapalnym czy też nadmiernego i zarazem niekorzystnego, utrzymującego się napięcia mięśni szkieletowych. Obserwacje działania ekstraktów naszej rośliny były więcej niż pozytywne. Stosowanie jej zaowocowało znacznie lepszym przebiegiem zarówno procesów naprawczych na płaszczyźnie uszkodzonej, jak i fizjologicznej rekompensacji.

Jedne z nowszych badań i zarazem bardziej konkretnych z udziałem ekstraktu z Boswellia Serrata – randomizowane z udziałem placebo – to badania z roku 2011 (Amar A. Vishal i współpracownicy). Badacze przez trzydzieści dni dwie grupy liczące po 30 osób poddane były obserwacjom. Jedna grupa otrzymywała codziennie 100mg ekstraktu wspomnianej rośliny, natomiast druga placebo.

Rzecz jasna każda z osobna poddawana była ocenia na podstawie obserwacji z użyciem bazowych narzędzi diagnostycznych czy biochemicznych parametrów względem choroby zwyrodnieniowej stawów. Efekty? Widoczna poprawa w sferze kondycji stawów, ograniczenie degradacji istotnych elementów chrząstki i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Podsumowanie info o stawach i Boswellia Serrata…

Ekstrakt bosweliowy może być znakomita alternatywą w leczeniu stanów zwyrodnieniowych, stanów zapalnych stawów oraz elementem ułatwiającym odnowę aparatu ruchu. Ponadto, wszystkich – nie tylko sportowców – ucieszyć może fakt znacznej poprawy, jeśli chodzi o dolegliwości bólowe na tle problemów artretycznych.

Nic zatem dziwnego, że dodają go coraz częściej do preparatów ochrony i odnowy stawów / chrząstek stawowych. Sięgać po nie mogą w zasadzie wszyscy – zarówno osoby w stanach poważniejszych kontuzji, jak również chcące zadziałać profilaktycznie na rzecz układu kostno – stawowego, obciążanego codziennymi działaniami.

Przydatne linki:

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.