Beta-alanina - działanie i korzyści

Beta alanina to jest z tych suplementów, o których swego czasu było głośno w środowisku sportowym. Wciąż cieszy się popularnością zarówno sportowców dyscyplin sylwetkowych, jak i wytrzymałościowych. Skuteczna, jeśli chodzi o poprawę parametrów fizycznych.

Czym jest beta-alanina?

Mówiąc fachowo, beta alanina jest to kwas 3-aminopropionowy. Jest izomerem alfa-alaniny, zaliczanym do tak zwanych beta-aminookwasów i uznaje się ją za związek o korzystnym działaniu dla rozwoju muskulatury oraz pracy nad wytrzymałością i wydolnością. Oczywiście występuje naturalnie w żywności (np. czerwone i białe mięso), aczkolwiek zdecydowanie lepsze efekty przynosi w formie suplementu.

Karnozyna i funkcja beta-alaniny

Beta-alaninę nie bez powodu nazywa się aminokwasem wysiłkowym. Mimo iż jako aminokwas sama w sobie nie wykazuje szczególnych właściwości ergogenicznych, to jest prekursorem i zarazem promotorem karnozyny (dipeptyd złożony z beta alaniny i histydyny). Ta z kolei pełni rolę swoistego bufora śródmięśniowego. Co to oznacza? Po prostu buforuje spadek pH, zapewniając optymalne środowisko rozwojowe, dbając o równowagę kwasowo – zasadową w odpowiednim momencie. Posiada zdolność do wchłaniania niekorzystnych jonów wodorowych, szczególnie niekorzystnych dla włókien mięśniowych typu II.

Ekstremalny wysiłek fizyczny jest związany z intensywnymi procesami energetycznymi, a to ze wzmożonym uwalnianiem jonów wodorowych H+. Im cięższy trening, tym bardziej nasilone procesy energetyczne i wyższa koncentracja H+. Logiczne, prawda? Wspomniane jony wodorowe aktywnie przyczyniają się do obniżenia pH naszych mięśni, przez co środowisko staje się bardziej kwasowe. Na pewno niejednokrotnie doświadczyliście silnego zmęczenia, nie tylko po zakończonej sesji treningowej. Zmęczenie nierzadko dopada również w trakcie ćwiczeń, na skutek czego przykładowo nie jesteśmy w stanie wykonać zaplanowanej liczby powtórzeń. Z biciem rekordów też może być ciężko…

mężczyzna podczas treningu pływania - beta alanina

Beta-alanina, jako suplement, zwiększa ilość karnozyny, której rolą jest odkwaszanie mięśni. W zasadzie, tak jak sobie powiedzieliśmy, dba o pH środowiska mięśniowego. Tym samym opóźnia wystąpienie zmęczenia, poprawiając wytrzymałość i pozytywnie rzutując na wydolność. Warto wspomnieć, że w czasie treningu można wyróżnić trzy typy mechanizmów energetycznych, z których możemy korzystać. Zależnie od rodzaju wysiłku fizycznego, jego intensywności, ilości powtórzeń i innych czynników, jeden z nich staje się dominujący. Niewątpliwym atutem stosowania beta alaniny jest fakt, że karnozyna wykazuje aktywność niezależnie od rodzaju dominującego, wykorzystywanego aktualnie mechanizmu energetycznego (w przeciwieństwie np. do suplementów kreatynowych). Mięśnie pobudzane są do szybszego wzrostu, regeneracja ulega poprawie, a to umożliwia uzyskanie znacznie lepszych rezultatów (poprawa parametrów fizycznych).

Dlaczego beta-alanina, a nie karnozyna?

Pytanie wydaje się jak najbardziej na miejscu. Zgodnie z obserwacjami, suplementacja beta alaniną jest o wiele skuteczniejsza niż przyjmowanie samej karnozyny. Niedługo po jej przyjęciu do organizmu jest rozkładana przez enzym karnozynazę i najzwyczajniej nie ma z niej pożytku. Nic zatem dziwnego, że podawanie karnozyny nie zwiększało jej poziomu. Dzięki zastosowaniu związku pełniącego rolę jej prekursora, jesteśmy w stanie obejść ten mechanizm i zwiększyć ilość karnozyny w mięśniach szkieletowych.

Dla kogo największe korzyści z suplementacji beta-alaniną?

Mimo tego, że jej aktywność jest wyraźna bez względu na typ mechanizmu energetycznego, to badania mówią, że najskuteczniejsze działanie wykazuje przy wysiłku trwającym od 30 sekund do 10 minut. Zatem najbardziej skorzystają na niej sportowcy dyscyplin, w których wymagana jest szybkość, wytrzymałość i wydolność – np. pływanie, bieganie, kolarstwo. Nie oznacza to jednak, że jest bezużyteczna np. w dyscyplinach sylwetkowych – nic bardziej mylnego.

Podsumowanie korzyści ze stosowania beta-alaniny

  • Podniesienie wydolność anaerobowej w czasie treningu,
  • Opóźnienie wystąpienia zmęczenia,
  • Możliwość utrzymania wyższej intensywności w czasie sesji ćwiczeń,
  • Polepszenie kurczliwości mięśni,
  • Możliwość zwiększenia nie tylko intensywności, ale i długości treningu,
  • W połączeniu z kreatyną dobrze działa w zakresie zwiększenia masy mięśniowej oraz siły mięśni.

Przydatne linki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.