Awokado - topowy produkt twojej diety

Awokado - niebanalny smak i kopalnia składników odzywczych, wspierających zarówno zdrowie, jak i organnizm w warunkach podniesionej aktywności fizycznej! Dlaczego jest tak cenione?

Awokado to jeden z tych owoców, które są dodawane do dość wyszukanych potraw z uwagi na dość cierpki, gorzkawy posmak. Mimo to może okazać się znakomitym dodatkiem w diecie sportowca oraz składnikiem codziennego żywienia, który skutecznie wspomoże nasze zdrowie. Nie zmienia to faktu, że do najtańszych nie należy i wiele osób nie mogłoby sobie pozwolić, aby regularnie i w dużych ilościach spożywać ów produkt. Nie mówiąc już o „walorach” smakowych…

Awokado – kopalnia zdrowia i przydatnych składników

Awokado jest nazywane kopalnią wszelkich istotnych elementów odżywczych, wspierających funkcjonowanie organizmu. Nic dziwnego, że sportowcy tak cenią ów produkt. Zacznijmy od tego, że znajduje się w nim spora ilość choliny sprzyjającej optymalnej pracy serca, jednocześnie go ochraniając. Awokado do par z kokosem wydaje się być znakomitym źródłem tłuszczów i jednocześnie jednym z podstawowych produktów w przypadku diet tłuszczowych / żywieniowych systemów ketogenicznych.

Początkowo dość często wplatano go do takich programów odżywiania jak CKD (Cyclical Ketogenic Diet) czy TKD (Targeted Ketogenic Diet). Tym samym może stanowić bazową podporę redukcji tkanki tłuszczowej, jeśli korzystamy z tłuszczów jako głównego źródła energetycznego. Nic dziwnego!

Owoc jest dość kaloryczny (160kcal na 100g) i o niebanalnym smaku. Z tego względu może podbijać kaloryczność całej diety, a do tego stanowić swego rodzaju oderwanie od monotonii, co w przypadku odchudzania / redukcji tkanki tłuszczowej jest ogromnie pożądane. Tym bardziej, że nie wystarczy po prostu jeść mało, aby schudnąć (w tym wypadku można uzyskać efekt odwrotny). Nie należy bać się kalorii o ile ich ilość oraz rodzaj źródła są odpowiednio dopasowane do potrzeb i założeń.

ciemne awokado przepołowione na pół

Kolejna kwestia: nie należy bać się tłuszczów i mylnie utożsamiać ich ze zmagazynowaną tkanką tłuszczową. Ponadto, nie zwracajcie uwagi wyłącznie na podstawowe elementy pokarmowe – białka, tłuszcze, węglowodany. Prawdziwe bogactwo i możliwości wykorzystania produktu w diecie bardzo często znajdują się o wiele głębiej… Wiele osób obawia się problemów cholesterolowych przy regularnym spożywaniu awokado. Bzdura.

Poza tym większość kwasów tłuszczowych w awokado należy do grupy nienasyconych, które to aktywnie wspierają zarówno nasze zdrowie, jak i mechanizm regulacji masy ciała. Dodatkowo, zawartość kwasów tłuszczowych omega wpływa korzyścią, jeśli chodzi o kontrolowanie ilości triglicerydów (pomagają zmniejszać ich poziom).

Awokado – co zawiera istotnego?

Na pierwszy plan wysuwa się wysoka zawartość karotenoidów o silnym działaniu antyoksydacyjnym (bogactwo przeciwutleniaczy). Ponadto, pełnią rolę prowitamin. Najważniejszy z antyoksydantów, również o dużym potencjale przeciwnowotworowym i prozdrowotnym, jest jednak likopen. Składnik ten w dużej mierze zmniejsza ryzyko zmian nowotworowych, jednocześnie wymiatając wolne rodniki oraz inne reaktywne formy tlenu zagrażające w nadmiarze zdrowiu naszego organizmu.

Co ciekawsze, w miąższu awokado znajduje się nieprzeciętny cukrowiec zaliczany do grupy ketoheptoz. Ceniony głównie z uwagi na właściwości inhibicyjne w stosunku do heksokinazy będącej swoistym enzymem, którego blokowanie sprzyja zmniejszeniu fosforylacji glukozy. Mowa o mannoheptulozie, która może wpływać rzecz jasna na możliwości wyrzutu insuliny naszego organizmu. Ułatwia też absorbowanie wapnia.

Owoc ten zawiera stosunkowo duże ilości witamin z grupy B oraz potasu. Ponadto, na uwagę w produkcie zasługują też witaminy A, C, E. Nie wspominając już, że zawiera aż 89mg kwasu foliowego w 100g awokado. Do pary z innymi występującymi tutaj witaminami z grupy B mogą ograniczać nadmiar homocysteiny. Tym bardziej, że wiele osób wykazuje problemy z przyswajaniem kwasu foliowego, a nasz organizm dość szybko wykorzystuje przyswojone ilości.

Nie pomaga tu częsty problem współczesnego człowieka – nadmiar kawy i zbyt wysoki poziom stresu. Tak, oba te czynniki mogą niekorzystnie wpływać na poziom kwasu foliowego w organizmie. Podobnie jak inne używki (np. papierosy, alkohol), a nawet niektóre środki antykoncepcyjne. Jak widać, awokado może być znakomitym wyborem dla sportowców oraz osób, które pragną utrzymać jak najlepszy stan swojego zdrowia. Oczywiście awokado posiada jeszcze wiele zalet powiązanych z jego składnikami. Wymieniono tu jedynie co ciekawsze.

Wybraliście już swój topowy produkt? Smacznego!

Przydatne linki:

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

© 2020 MojeCialo.com Wszelkie prawa zastrzeżone || Treści zawarte na stronie MojeCialo.com mają charakter informacyjno - edukacyjny. Nie mogą być traktowane jako zalecenia lub porady lekarskie. Autorzy i/lub administracja nie ponoszą odpowiedzialności za wcielanie w życie informacji zamieszczonych na stronie. Wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Please publish modules in offcanvas position.